• Dvor Veliki Tabor

    Posjetite stari grad

    Dvor Veliki Tabor
    49 216 Desinić
    Košnički Hum 1

    Tel: 049/374-970, 374-973
    Fax: 049/374-979
    E-mail: dvt@mhz.hr

  • Dvor Veliki Tabor

    jedan je od najbolje sačuvanih kasnosrednjovjekovnih i renesansnih utvrđenih gradova kontinentalne Hrvatske

  • Dvor Veliki Tabor

    Spomenik kulture nulte kategorije

Safe stay in Croatia Living Castles

Novosti i najave

7. DAN BAJKI I PRIČA: PRIPOVJEDNO TKANJE

17. svibnja, 2024.

Dvor Veliki Tabor, 03.06.2024.

Organizatori: Hrvatsko knjižničarsko društvo i Knjižničarsko društvo Krapinsko-zagorske županije
Suorganizatori: Dvor Veliki Tabor i OŠ Đure Prejca Desinić

Dođite u Dvor Veliki Tabor, najbajkovitije mjesto Hrvatskoga zagorja i sudjelujte u jedinstvenom događanju. Čekaju Vas pripovjedači, glumci, predavači i voditelji radionica.

7. Dan bajki i priča: Pripovjedno tkanje bavit će se tehnikama pripovijedanja.

Više informacija i prijave na: https://www.hkdrustvo.hr/otvorene-su-prijave-za-7-dan-bajki-i-prica-pripovjedno-tkanje/

čitaj više

Međunarodni dan muzeja u Dvoru Veliki Tabor

16. svibnja, 2024.

U subotu, 18. svibnja, Dvor Veliki Tabor obilježit će Međunarodni dan muzeja. S obzirom da je ovogodišnja tema „Muzeji za edukaciju i istraživanje“ kojom se želi istaknuti značaj muzeja kao obrazovnih ustanova, Dvor je za posjetitelje pripremio zanimljiv program usmjeren prema razumijevanju, otkrivanju i učenju. Organizirana su dva stručna vodstva kustosa kroz muzejske izložbe gdje će se posjetitelji upoznati s muzejskim predmetima, poviješću, pričama i legendama vezanim uz Veliki Tabor. Također, posjetiteljima se nudi mogućnost sudjelovanja u muzejsko-edukativnim radionicama. Kroz radionicu „Zakoračimo među plemstvo“ sudionici će naučiti sve o heraldici, iliti grboslovlju, upoznati velikotaborsko plemstvo te se uz malo mašte prepustiti avanturi izrade svoga štita. Na kraju programa u muzeju će se održati radionica „Istražimo korijene naših grofova“ koja će sudionike upoznati s najznačajnijim članovima porodice Rattkay. Najmlađi sudionici izrađivat će obiteljsko stablo po uzoru na velikotaborske grofove, dok će stariji potražiti nedostajuće članove na rodoslovlju slavnih velikaša. Na kraju radionice slijedi zabavan kviz. Stručna vodstva i muzejsko-edukativne radionice bit će besplatne za sve posjetitelje. Ulaz u muzej naplaćuje se prema redovitom cjeniku.

PROGRAM:

12:00 – 13:00 Stručno vodstvo kustosa kroz muzejske izložbe

13:00 – 14:00 Muzejsko-edukativna radionica „Zakoračimo među plemstvo“

14:00 – 15:00 Stručno vodstvo kustosa kroz muzejske izložbe

15:00 – 16:00 Muzejsko-edukativna radionica „Istražimo korijene naših grofova“

čitaj više

ODRŽANA MANIFESTACIJA NOĆ TVRĐAVA U DVORU VELIKI TABOR

12. svibnja, 2024.

Dvor Veliki Tabor bio je jedan od brojnih lokaliteta na kojima se ovoga petka (10. svibnja) održavala kulturno-turistička manifestacija Noć tvrđava.

Događanje je započelo u 18 sati stručnim predavanjem „Najznačajnije utvrde Hrvatskog zagorja u periodu od 13. do 16. stoljeća“ koje je održala muzejska savjetnica Nadica Jagarčec. Uslijedila je edukativno-zabavna radionica „Zakoračimo među plemstvo“ posvećena grboslovlju odnosno heraldici. Prisutne je s ovom pomoćnom povijesnom znanosti koja proučava grbove upoznao autor i voditelj radionice Paul Lekaj, a potom su sudionici izrađivali štitove s vlastitim grbom koristeći se pritom svojom kreativnošću i maštom. Središnji dio događanja bila je kazališna predstava „Črne noči“ u izvedbi Boss Teatra u kojoj su nastupili glumci Denis Bosak i Vini Jurčić. Navedena je predstava inspirirana najpoznatijom taborgradskom legendom, usmenom predajom o Veroniki Desinićkoj, a tematizira dijalog između Veronike i njezinog krvnika – kovača. Na kraju događanja posjetitelji su se upoznali s muzejskim predmetima, legendama i pričama u organiziranom kostimiranom stručnom vodstvu kroz muzejske izložbe.

Za osmišljavanje programa i organizaciju Noći tvrđava u Dvoru Veliki Tabor bila je zadužena voditeljica Renata Dečman.

Svi sadržaji i ulaz u muzej od 18 do 22 sata bili su besplatni za posjetitelje.

Ovogodišnje, treće izdanje manifestacije Noć tvrđava održavalo se na pedesetak spomenika kulturne baštine kao što su tvrđave, utvrde i dvorci u čak osam europskih zemalja: Hrvatskoj, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Češkoj, Rumunjskoj, Srbiji i Ukrajini.

čitaj više

Povijest

Plemićki grad Veliki Tabor jedan je od najznačajnijih kulturno–povijesnih spomenika profanoga graditeljstva kontinentalne Hrvatske. Veliki Tabor je izuzetan upravo zbog svoje monumentalne i autentične fortifikacijske arhitekture.

čitaj više

Obnova Velikog Tabora

Iako su se tijekom 20. stoljeća, povremeno izvodili najnužniji zahvati na najugroženijim dijelovima Velikog Tabora, prva sustavna konzervatorska istraživanja pod vodstvom Hrvatskog restauratorskog zavoda i financiranjem Ministarstva kulture Republike Hrvatske započela su tek sredinom devedesetih godina kada je provedeno istraživanje velikotaborskog palasa i dvorišnih trjemova.

čitaj više

Legenda o Veroniki Desinićkoj

Prema legendi, nekada davno ovim prostorima vladao je moćni ban grof Herman II. Celjski. Njegov mladi sin Fridrik, jašući očevim posjedima zagledao se u nježnu zlatokosu ljepoticu Veroniku. Između Veronike i Fridrika buknula je uzajamna ljubav koja nije bila po volji starom Hermanu.

čitaj više

Izložbe

VELIKI TABOR UOČI I ZA VRIJEME DRUGOGA SVJETSKOG RATA

14. prosinca, 2023.

Izložbom „Veliki Tabor uoči i za vrijeme Drugoga svjetskog rata“ javnosti se predstavlja povijest dvorca, njegova namjena i korisnici od 1938. do 1945. godine. Dakle, prezentira se razdoblje kada su Velikim Taborom upravljale časne sestre Družbe Kćeri Milosrđa Trećeg reda sv. Franje iz Blata na Korčuli. U dvorac su se doselile u kolovozu 1938. i u njemu su živjele do studenoga 1945. godine. Nakon njihova dolaska, Veliki Tabor počinju koristiti ferijalne kolonije, a časne su sestre skrbile o djeci koja su dolazila na jednomjesečni ili dvomjesečni boravak. U vrijeme Drugoga svjetskog rata, u dvorcu je bio smješten državni dječji dom, a časne su se sestre brinule o ratnoj siročadi. Odlukom Ministarstva prosvjete NDH u Velikom je Taboru u kolovozu 1944. godine otvorena i osnovna škola s četiri razreda, pod upravom škole u Desiniću. Dvorac istovremeno postaje poprištem aktivnosti boraca Narodnooslobodilačkog rata. Partizani su se kretali i djelovali u njegovoj neposrednoj blizini, a često su koristili i unutrašnjost Velikog Tabora. Ovdje je 2. studenoga 1943. osnovana Desinićka partizanska četa, a iz svjedočanstava sudionika događanja znade se da su partizani odlazili u Veliki Tabor kako bi se odmorili i oporavili od bitaka. Koliko je poznato, partizani su također koristili dvorac za tajne sastanke te čuvanje vojnih zaliha. Kada su u prvoj polovici 1944. čvrsto držali Desinić u svojim rukama, na sebe su preuzeli brigu o ratnoj siročadi i časnim sestrama.

Na izložbi se može razgledati 40 eksponata. Izložene su razglednice, fotografije, časopisi, knjige, oružje, vojna i medicinska oprema, spomen-ploča kao i drugi predmeti (poput dječje cipelice) koji svjedoče o životu u Velikom Taboru u tome razdoblju.

Na ovoj su izložbi također prezentirani rezultati istraživanja koje je autorica izložbe provela u Hrvatskom državnom arhivu u Zagrebu. Na panoima na engleskom i hrvatskom jeziku te na videoprezentaciji prikazane su reprodukcije mnogobrojnih fotografija i dokumenata poput troškovnika i opisa radova koji su u tom razdoblju vršeni prilikom obnove Velikog Tabora.

Autorica izložbe je viša kustosica i voditeljica Dvora Veliki Tabor, povjesničarka Renata Dečman.

Izložba ostaje otvorena do 10. studenoga 2024. godine.

čitaj više

ČUVARI ETNOGRAFSKE BAŠTINE U VELIKOM TABORU

29. listopada, 2021.

Izložbom „Čuvari etnografske baštine u Velikom Taboru“ predstavljena je Etnografska zbirka Dvora Veliki Tabor u kojoj se nalaze predmeti tradicijskog seoskog domaćinstva te seoskog gospodarstva s područja Hrvatskog zagorja, osobito iz desinićkog i pregradskog kraja. Zbirka trenutno broji 512 inventariziranih predmeta, a na izložbi je predstavljen izbor od 133 eksponata koji su nastali krajem 19. i tijekom 20. stoljeća. Najveći dio zbirke sačinjavaju lončarski proizvodi, kućni inventar te predmeti tradicijskog gospodarstva. Keramički predmeti zastupljeni u zbirci izrađeni su na nožnom lončarskom kolu karakterističnom za panonsko područje. Vjerojatno su proizvedeni u okolici Ivanca gdje su bila smještena najpoznatija središta lončarskog obrta u Hrvatskom zagorju. Namijenjeni su raznim funkcijama te su služili za kuhanje, pečenje, čuvanje, preradu i serviranje hrane, čuvanje i transport tekućina te za zalijevanje cvijeća. Od kućnog inventara u zbirci se nalaze pegle na žar, lampaši, mlinci za kavu, tanjuri, zdjelice, lopari, žlice, vilice, noževi, tujice za maslac, vile za peć itd. Brojni predmeti u zbirci koristili su se u tradicijskim seoskim gospodarstvima: zvono za stoku, potkove, žrnjevi i mužari za mrvljenje zrnja, razni poljoprivredni alati, škrinje za čuvanje žita itd. Manjim dijelom zatupljeni su predmeti vezani uz tradicijske obrte (šestar, dlijeto, kliješta, kolarska klupa, blanje, pile, postolarski kalupi…), alatke i pomagala za proizvodnu tekstila (preslice, kolovrati…), tekstilni predmeti te namještaj. U njoj se posebno izdvaja i jedan predmet vezan uz tradicijske običaje. Riječ je o pokladnoj drvenoj maski košuti, koja je vrlo nalik pokladnim maskama iz Međimurja, po postoji mogućnost da i ona dolazi s tog prostora.

Osim što nas upoznaje s etnografskim predmetima, izložba govori o povijesti Velikog Tabora u drugoj polovici 20. stoljeća, osobito od sredine 70-ih godina kada se u dvorcu započinje s organiziranjem izložbi etnografskog materijala te prikupljanjem predmeta iz desinićkog i pregradskog kraja. Njome su predstavljeni korisnici Velikog Tabora koji su ujedno vodili brigu o etnografskim predmetima. Posjetitelje se, putem izložbenih panoa na hrvatskom i engleskom jeziku, upoznaje s osnivanjem Zavičajnog muzeja općine Pregrada u Velikom Taboru početkom 80-ih godina prošlog stoljeća. Također, njome se rasvjetljava razdoblje kada su dvorcem upravljali Turistički savez općine Pregrada te Društvo Veliki Tabor iz Desinića. Poseban naglasak stavljen je na Josipa Štimca, jednog od suosnivača Zavičajnog muzeja u Velikom Taboru i nekadašnjeg predsjednika Društva Veliki Tabor, te Ivicu Špoljara, najvećeg donatora zbirke te prvog djelatnika Muzeja Hrvatskog zagorja koji je bio zaposlen u Dvoru Veliki Tabor. Izložba također otkriva kakvo je stanje Etnografske zbirke od 2003. godine pa sve do danas, dakle u razdoblju kada brigu o predmetima vodi stručno osoblje Muzeja Hrvatskog zagorja.

Autorica izložbe je kustosica Dvora Veliki Tabor, povjesničarka Renata Dečman.


čitaj više

Obitelj KAVANAGH-BALLYANE iz Malog Tabora

14. studenog, 2015.

Ovom izložbom predstavljamo javnosti obitelj baruna Kavanagh – Ballyane, vlasnike dvorca Mali Tabor iz Huma na Sutli. Ova obitelj potječe iz Irske. U svojem rodoslovlju dokazuju rodbinsku povezanost s engleskom kraljicom Marijom Stewart. U posjed vlastelinstva i dvorca Mali Tabor došli su nasljeđivanjem po ženskoj liniji. Simon Henry Kavanagh (1784. – 1830.) oženio se Leopoldinom Moscon, unukom Ane Rattkay. Tako je polovina ovog posjeda došla u vlasništvo obitelji Kavanagh.

čitaj više

Edukacija

Svaku muzejsko–edukativnu radionicu potrebno je prethodno najaviti i rezervirati termin

O nama

Dvor Veliki Tabor

Hum Košnički 1, 49 216 Desinić
E-mail: dvt@mhz.hr
Rezervacije: rezervacije-dvt@mhz.hr
www.veliki-tabor.hr

Kontakt

Centrala: 049/374-970
Rezervacije: 049/374-970
Suvenirnica: 049/374-973
Voditeljica: 049/374-972

Djelatnici Dvora Veliki Tabor 

Voditeljica: Renata Dečman, mag. hist.
Muzejska savjetnica: Nadica Jagarčec, mag. hist. et mag. philol. russ.
Kustos: Paul Lekaj, mag. hist. et univ. bacc. phil.
Kustosica: Jelena Bužanić, mag. archeol. et mag. hist. art.
Viši muzejski tehničar: Siniša Žnidarec
Muzejska tehničarka: Nives Ćurković
Viša restauratorica tehničarka: Andrea Brlobuš
Administrator, blagajnik, prodavač: Vilma Kuhar
Spremačica: Ljiljana Ivić

Dvor Veliki Tabor dio je Muzeja Hrvatskog zagorja.

MUZEJI HRVATSKOG ZAGORJA
Gornja Stubica, Samci 64
Web: www.mhz.hr
E-mail: mhz@mhz.hr
Tip: opći, muzejska ustanova ustrojena od pet ustrojstvenih jedinica
Vrsta: nacionalni
Djelokrug: republički
Osnivač: Republika Hrvatska, 1993.
Ravnatelj: Jurica Sabol, viši kustos
OIB: 11298572202
MB: 0207349
Žiro račun: 2390001 -1100011100
IBAN: HR 3823900011100011100
SWIFT: HPBZHR2X






Zajednička uprava i službe
Ravnatelj MHZ: 049/587-887
Računovodstvo: 049/587-883
Marketing: 049/587-881
Tajništvo: 049/587-888
Fax: 049/587-885

Ostale ustrojstvene jedinice Muzeja Hrvatskog zagorja:

Galerija Antuna Augustinčića, Klanjec
www.mhz.hr
www.gaa.mhz.hr

Muzej krapinskih neandertalaca, Krapina
www.mhz.hr
www.mkn.mhz.hr

Muzej seljačkih buna, Gornja Stubica
www.mhz.hr
www.msb.mhz.hr

Muzej "Staro selo", Kumrovec
www.mhz.hr
www.mss.mhz.hr

Virtualna šetnja dvorcem

Prošetajte Velikim Taborom sa 360 pogledom

Posjet

Radno vrijeme muzeja

  • Ponedjeljak: muzej je zatvoren za posjetitelje

  • Utorak – petak: od 09 do 17 sati (zadnji ulaz u muzej u 16:30 sati)*
  • Subotom, nedjeljom i praznikom: 10 do 18 sati (zadnji ulaz u muzej u 17:30 sati)*

* Zadnji ulaz u muzej je pola sata prije zatvaranja za pojedinačne posjetitelje odnosno jedan sat za grupne posjetitelje.

Muzej je otvoren za posjetitelje: Sveta tri kralja, Uskrsni ponedjeljak, Praznik rada, Dan državnosti, Tijelovo, Dan antifašističke borbe, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Velika Gospa i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata.

Muzej je zatvoren za posjetitelje:

  • Za Dan svih svetih, Badnjak, Božić, Sveti Stjepan, Stara godina, Nova godina i Uskrs.

NAPOMENE

  • Osobe s invaliditetom mogu s invalidskim kolicima ući samo u prizemne dijelove Dvora Veliki Tabor.
  • Fotografiranje: dozvoljeno
  • Parkiralište: Da

Cijene ulaza

  • Djeca, studenti, umirovljenici: 4,00 €
    (grupe s više od 30 osoba ostvaruju pravo na popust i cijenu od 3,50 €)*
  • Odrasli: 5,00 €
    (grupe s više od 30 osoba ostvaruju pravo na popust i cijenu od 4,50 )*
  • Obiteljska ulaznica: 10,50 € (za roditelje s malodobnom djecom)
  • Članovi ICOM-a, HMD-a, i sl. muzejskih udruženja: besplatno
  • Osobe s invaliditetom te članovi HAK-a, UHPA-e i Saveza izviđača Hrvatske ostvaruju pravo na popust: 20 %
  • Donosioci kartice Zagorje CARD: 10 %
  • Dva pratitelja na 30 osoba imaju pravo na besplatnu ulaznicu
  • Djeca do 3 godine imaju pravo na besplatnu ulaznicu
  • Popust se može koristiti samo po jednoj osnovi
  • Kartice koje se prihvaćaju: Diners, Maestro, MasterCard, MasterCard electronic, Visa electronic

* Samo pri plaćanju gotovinom ili predračunom

Cijene stručnih vodstava i radionica

  • Maksimalan broj osoba u grupi za stručno vodstvo je 30
  • Stručno vodstvo na hrvatskom: 20,50 €
  • Stručno vodstvo na stranom jeziku (engleski): 27,00 €
  • Kostimirano stručno vodstvo: 27,00 €
  • Kostimirano stručno vodstvo na stranom jeziku (engleski): 33,00 €
  • Tematsko stručno vodstvo: 40,00 €
  • Tematsko stručno vodstvo na stranom jeziku (engleski): 46,00 €
  • Radionice: 6,00 € po osobi
  • Predstave: 6,00 € po osobi
Cjenik najma prostora.pdf

Rezervacije: rezervacije-dvt@mhz.hr

Tel: 049/374-970

Zbirke i publikacije

Fotogalerije

Kako do nas / kontakt